Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR - İBB ŞEHİT POLİS MUSTAFA ERDOĞAN ORTAOKULU

Şehit Polis Mustafa ERDOĞAN

    

Şehit Polis Mustafa Erdoğan 01.01.1988 yılında Yozgat ili Boğazlıyan ilçesinde evin üç çocuğundan ortancası olarak dünyaya gelmiştir. Babası Ramazan Erdoğan´ın da polis olması ve tayinleri nedeniyle ilkokulu Hakkari´de ortaokul ve liseyi ise İstanbul´da bitirdikten sonra baba mesleği olan polislik mesleğini seçmiş ve girdiği polislik sınavlarını kazanarak 2007 yılında Balıkesir Polis Meslek Yüksek Okulunda eğitim ve öğretimine başlamıştır.

2 yıl süren Balıkesir Polis Meslek Okulundaki  eğitimini başarıyla tamamlayıp mezun olduktan sonra 2009 yılında İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda göreve başlamıştır. İstanbul İlinde sırasıyla Başakşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüklerinde görev yaptıktan sonra, çocukluğundan beri hayalini kurduğu özel harekat seçme sınavlarını 2011 yılında kazanarak katıldığı ve 6 ay süren Ankara Gölbaşı Eğitim Merkezindeki yeni görevine başlamıştır.

Şırnak Özel Harekat Şube Müdürlüğünde görevli iken Şırnak ili kırsalında teröristlerle yapılan çatışma sonucunda 21.03.2012  tarihinde Şehit olan Şehit Polis Mustafa ERDOĞAN´ın cenazesi Yozgat ili Boğazlıyan İlçesi Dereçepni Köyü Köy mezarlığına defnedilmiştir. Babası Ramazan ERDOĞAN´a 06.07.2012 tarihinde Devlet Övünç Madalyası verilmiştir.

Babasının beyanına göre Mustafa çocukluğundan beri sürekli özel harekatçı olacağını ve ardından şehit düşeceğini söylemekte idi. Mustafa, Polis okuluna girdikten sonra da aynı hislerini sürdürmekte ve bunu arkadaşlarına da söylemekteydi. Mustafa, ailesine ve arkadaşlarına Özel Harekat kursunu bitirdikten sonra Şırnak iline gideceğini ve orada şehit olacağını söylemişti. Mustafa söylediği gibi Özel Harekat kursuna katıldı ve kursunu bitirdikten sonra Şırnak iline atandı. Şehadete ermesinden yaklaşık 45 gün kadar önce senelik izni için İstanbul ilçesi Başakşehir ilçesine gittiğinde her zamankinden farklı olarak izninin büyük çoğunluğunu evde ailesinin yanı başında geçirdi. İzin bitiminde ailesinden ayrılırken sanki bir daha dönmeyecekmiş gibi vedalaştı. Babası o günden itibaren Mustafa´nın şehit olacağına dair hislere kapıldı. Operasyondan ve çatışmalardan kısa bir süre önce Mustafa arkadaşlarıyla birlikte dağlık arazide görevli olduğu bir sırada yanına ihtiyar bir amca gelerek ona çok eski bir Kur´an-ı Kerim uzattığını ve bunu kendisine getirdiğini söylemiş. Arkasını dönerek Kur´an-ı Kerim´i çantasına koyan Polis Mustafa, teşekkür etmek ve yaşlı amcanın elini öpmek için geri döndüğünde yaşlı amcayı görememiştir. Bunun üzerine arkadaşlarına yaşlı amcanın bir anda nereye kaybolduğunu sorduğunda arkadaşlarından aldığı  cevap "Ne amcası Mustafa biz dağdayız burada bizden başka kimse yok ki" oldu. Mustafa´nın yaşlı amcadan aldığı Kur´an-ı Kerim şu anda memleketinde baba ocağında durmaktadır. Mustafa operasyon sırasında şehit olmadan birkaç gün önce arkadaşlarına bir liste uzatarak "Bunları Anneme Götürmenizi İstiyorum" demişti. Arkadaşlarının beyanına göre ise: Mustafa operasyon için yola çıkmadan hemen önce annesini telefonla arayarak operasyona gideceğini ve şehit olacağını söylemiştir. Şırnak kırsalında da 21.03.2012 tarihinde teröristlerce şehit edilmiştir.

 

 

ŞEHİT POLİS MUSTAFA ERDOĞAN´IN RUHU ŞAD OLSUN

Yayın: 2013-10-23 - Güncelleme: 2015-05-13 14:15:17 - Görüntülenme: 6784